جدیدترین‌ها
خانه / وُرک‌شاپ / معرفی وُرک‌شاپ؛ عکاسی، نوشتن، عکاسی
معرفی وُرک‌شاپ؛ عکاسی، نوشتن، عکاسی

معرفی وُرک‌شاپ؛ عکاسی، نوشتن، عکاسی

نامِ وُرک‌شاپ: عکاسی، نوشتن، عکاسی

مدرسان: سارا زندوکیلی، حمید الهی

آغاز دوره: ۱۸ مهرماه ۹۱

سایت عکاسی اولین دوره حضوری «کارگاه عکاسی، نوشتن، عکاسی» در ترم پاییز ۹۱ را برگزار می‌کند. علاقه مندان می‌توانند با مطالعه دقیق اطلاعات زیر با تکمیل فرم و پرداخت شهریه ثبت نام کنند.

هدف: توانایی نوشتن انتقادی برای عکس‌ها به شیوه‌ای خلاق و ایده گرفتن از نقدهای تأثیرگذار برای تولید مجموعه عکس

وقتی می‌گوییم «نقد خوب»، از چگونه متنی حرف می‌زنیم؟
نوشتن نقادانه درباره اثر هنری، چیزی نیست که تنها با تقسیم‌بندی کلاسیک «توصیف، تفسیر و ارزیابی» بتوان تعریفش کرد و «خوب» انجامش داد. یک نوشته جذاب، پرمایه و اثرگذار، خود اثری هنری است که از یک بازی ایده‌پردازانه و خلاقانه با اثر اصلی شروع می‌شود، اندیشیدن منطقی آن را پرورش و انسجام می‌دهد و یک فرم ادبی مناسب و خواندنی - نه لزوماً پرتکلف – برای ارائه‌اش به‌کار می‌رود. چنین شیوه نوشتنی، نه تنها چگونه دیدن یا «خواندن» اثر هنری را دگرگون می‌کند، بلکه می‌تواند بر چگونه ساختن آن هم تأثیر بگذارد.

در کارگاه «عکاسی، نوشتن، عکاسی» چه می‌کنیم؟
در این کارگاه -که هم‌زمان دو مدرس، در تعامل و گفت‌وگو با یکدیگر و مشارکت هنرجویان آن را برگزار می‌کنند- دیدن و خواندن عکس، نوشتن درباره آن و هم‌زمان عکاسی کردن را به گونه‌ای متفاوت تجربه خواهیم کرد. ابتدا چند نمونه از متن‌های ارزشمندی را که در نقد مجموعه‌های مهمی در تاریخ عکاسی نوشته شده، مرور و مقایسه می‌کنیم تا به روش «نقدِ نقد»، به ایده‌ها، تکنیک‌ها و قاعده‌های کارآمدی در نوشتن نقادانه دست پیدا کنیم. سپس نوشتن درباره مجموعه عکس را تمرین می‌کنیم تا ضمن کاربرد اصولی آموخته‌ها، بهشیوه و بیانی شخصی در تحلیل انتقادی عکس‌ها برسیم.
همچنین در طول این دوره، بر اساس دست‌یافته‌های این تجربه‌های نوشتاری، یک پروژه مجموعه عکس با موضوع مشخص را پیش می‌بریم که یک ساعت پایانی هر جلسه به دیدن و گفت‌وگو درباره این عکس‌ها خواهد گذشت. در انتهای دوره نیز، هریک از هنرجویان، پروژه شخصی خود را به همراه نقدی برای مجموعه عکس یکی از هم‌کلاسی‌های خود ارائه می‌کنند. مجموعه‌ عکس‌ها و نوشته‌های منتخبی که هنرجویان در طول دوره کار می‌کنند، در وبلاگ سایت عکاسی منتشر خواهد شد.

پیش‌نیازهای این دوره، تسلط به تکنیک عکاسی، سابقه عکاسی کردن با نگاه مجموعه‌ای، آشنایی کلی با عکاسان و جریان‌های مهم تاریخ عکاسی و داشتن علاقه و انگیزه کافی برای نوشتن است.

مدرسان:
- سارا زندوکیلی:
کارشناس ارشد عکاسی؛ دانشکده هنرهای زیبا؛ دانشگاه تهران/ همکاری با نشریه حرفه-هنرمند و نشریه عکاسی چشمک (دانشگاه تهران) در زمینه ترجمه، تألیف و نقد
- حمید الهی:
کارشناس طراحی صنعتی و معماری؛ دانشگاه هنر تهران/ مدرس عکاسی در دانشگاه هنر تهران

برای کسبِ اطلاعاتِ بیشتر درباره‌ی این وِرک‌شاپ به این آدرس سر بزنید.

درباره‌ photonadmin

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*


4 + = هشت

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>